ستاد نماز جمعه شهرستان بستان آباد به عنوان ستاد نمونه استانی از طرف شورای سیاست گذاری استان انتخاب شده است. در همین راستا گفتگویی با علی شجاعی دبیر ستاد نماز جمعه بستان آباد انجام شده است.

محتوای این گفتگو به این شرح است:

 

ضمن عرض سلام و تبریک سال جدید در رابطه با این انتخاب توضیحاتی ارائه بفرمایید.

ضمن عرض سلام و تبریک این موفقیت خدمت تمام همشهریان عزیز  با توجه به ابلاغیه شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان آذربایجان شرقی طی نامه ای که قبل از عید ابلاغ شد ستاد نماز جمعه بستان آباد به عنوان ستاد نمونه استان معرفی شده است. در همین زمینه هم در جلسه ای که با حضور حاج آقای تقی زاده برگزار شد درخواست کردیم که در آینده ای نزدیک از حضور ایشان در نماز جمعه شهرستان بهره مند شویم. این نبود به جز پیشنهادات مردم ، تلاش تک تک اعضای ستاد نماز جمعه و بیانات شیوای امام جمعه محترم بستان آباد حجت الاسلام و المسلمین رضوی

 

معیارهای این انتخاب چه بوده است؟

آیتم های زیادی در این انتخابات انتخاب موثر بوده است. محتوای خطبه ها، نظم و انسجام اجرای برنامه مکبرین  و موذنین ، برخورد عوامل اجرایی ستاد با نمازگزاران ، اجرای برنامه های جمبی جدید ، استفاده از ظرفیت جوانان در ستاد نماز جمعه ، ارسال به موقع گزارشات و ….

 

بحث مصلی بستان آباد به کجا رسیده است؟

تمام مصوبات اداری لازم کسب شده است. ارزش منطقه زمین هایی  که قرار است به صورت معوض تبادل شوند کارشناسی شده است و تنها بخش کار مبلغی است که باید به حساب مسکن و شهرسازی واریز شود که فرماندار محترم بستان آباد قول مساعد داده اند که این مبلغ را تامین کنند.

بخشی را که قبلا اقدام کرده بودیم سند گرفته ایم که حدود ۲۰۰۰ متر مربع است  و قسمت دوم که حدود ۴۰۰۰ متر است که بحث بر سر قسمت دوم است.

تمام مراحل اداری و قانونی کار به سفارش امام جمعه محترم بستان آباد طی شده است تا حرف و حدیثی باقی نماند چراکه این محل محل نماز خواهد بود.

امیدواریم این مسئله تا یک ماه آینده حل شود.

 

مهمترین مشکلی که در برنامه هایی ستاد نماز جمعه می بینید چیست؟

مهمترین مطلب قابل ذکر مربوط به بحث هماهنگی نهادهاست.

در ابتدای هر سال هر کدام از نهادهای اجرایی با برنامه ابلاغی از سوی استان مواجه می شوند که تمام توان و تمرکز آن ها را در طول سال به خود معطوف می کند و برنامه هایی که نیاز به همکاری و هماهنگی چند نهاد دارد با ناهماهنگی مواجه می شود.  پیشنهاد این است که شورای فرهنگ عمومی در این مورد ورود کند یا این اختیار را به ستادی  یا نهادی دیگر بدهد تا این هماهنگی انجام گیرد.

 

کدام نهادها بیشترین و کمترین هماهنگی را با ستاد نماز جمعه شهرستان داشته اند؟

تلاش ما این بوده است که از ظرفیت همه نهادهای شهرستانکمک بگیریم و کمتر بوده است سازمانی یا اداره ای که حداقل در یک یا دو مورد با ستاد همکاری نداشته باشد. اما در هر حال فرمانداری، اداره تبلیغات ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سپاه ناحیه ، مخصوصا هیئت امنای مساجد و به ویژه هیئت امنا و کانون فرهنگی هنری عترت مسجد جامع که بیشترین همکاری را با ستاد داشته اند و اجرای بخش زیادی از برنامه های ستاد بر عهده این عزیزان است.

باور بنده بر این است که نهادهایی هم که همکاری کمتری داشته اند ایراد کار از ماست و نتوانسته ایم برنامه لازم را به این نهادها بدهیم و مشارکتشان را جلب کنیم.

 

آیا نماز جمعه شهرستان را قرارگاه فرهنگی شهرستان میدانید؟

بلافاصله بعد از این فرمایش رهبری ما جلسه ای تشکیل دادیم که بالغ بر۲۵ مصوبه مهم داشت. به دلیل فرارسیدن عید این موصبات به واحدهای ستاد ابلاغ نشد اما در سال جدید تمام برنامه های ستاد در راستای ارتقای جایگاه فرهنگی نماز جمعه خواهد بود.

اولین جلسه ستاد بعد از عید هم در چند روز آینده با معاونت فرهنگی اداره آموزش و پرورش  خواهد بود.