به گزارش دیار شهریار ؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه بیست و یکمین همایش فرماندهان، روسا و مدیران ناجا که صبح امروز برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امسال برای تقویت بنیه دفاعی ناجا، بودجه این نیرو را افزایش داده‌ایم، همچنین علاوه بر نیروی انتظامی، بودجه سایر نیروهای مسلح را نیز برای مقابله با اشرار و جریان‌های تروریستی که امنیت کشور را به خطر می‌اندازند بیشتر کردیم؛ برای انسداد مرزها و مقابله با ترویست و حفظ امنیت کشور نیز بودجه نیروهای مسلح را افزایش دادیم.

وی همچنین گفت: به منظور بهبود وضعیت معیشتی کارکنان ناجا بودجه‌ای را در نظر گرفتیم چراکه باید قبول کرد نیروی انتظامی نهادی وسیع است که بخش‌ها و ماموریت‌های متنوعی دارد و ما هم باید سازمان آن را تقویت کنیم تا وضعیت معیشتی آنها بهبود یابد که در قانون بودجه امسال تا حد ممکن این کار را انجام دادیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره لایحه سلاح سرد تصریح کرد: در زمینه سلاح سرد، قانون وجود دارد و قرار بود که این قانون تقویت شود، طرح اولیه این قانون را مرکز پژوهش ها آماده کرده و تنها قدی هماهنگی با سایر نهادها مانند قوه قضائیه و نیروی انتظامی باقی مانده است.

لاریجانی پاسخ به این سوالی مبنی بر اینکه سهم یقه‌سفیدها در قاچاق سازمان‌یافته چقدر است و عملکرد ناجا در مهار قاچاق چطور بوده است؟ گفت: در این‌گونه ناهنجاری‌های اجتماعی می‌توان به دو شیوه رفتار کرد؛ یکی اینکه این مسئله را در جامعه پهن کرد و مدام مرثیه‌سرایی کرد که البته این روش برای رسانه‌ها جذابیت دارد اما روش دوم برخورد طبیبانه با این پدیده است.

” در واقع دستگاه‌های مسئول برای مبارزه با معضلات اجتماعی باید مسئولیت برعهده گرفته و طبیبانه به حل آن بپردازند. رسانه‌ها نیز خود یک رکن از دستگاه‌های مسئولی هستند که مسئولیت مبارزه با قاچاق را برعهده دارند. نقش رسانه‌ها، نقش بازدارنده است. رسانه‌ها نوع برخورد با بزهکاری‌های اجتماعی را باید به گونه‌ای در جامعه مطرح کنند و رفتار و برخورد ناجا و قوه قضاییه را انعکاس دهند که هیچ‌کس جرأت ارتکاب مجدد آن را به خود ندهد”.

وی ادامه داد: در مورد قاچاق نیز به همین گونه است. اکنون در کشور با قاچاقچی برخورد می‌شود البته نظر من این است که در مسئله قاچاق کاستی‌هایی وجود دارد و مثل بقیه نیست. نیروی انتظامی در زمینه راهنمایی و رانندگی بسیار موفق عمل کرده است که باید از آن تشکر کرد. در زمینه مبارزه با قاچاق هم تلاش‌هایی کرده است ولی ما هنوز این پدیده را در کشور داریم.

رئیس مجلس برهمین اساس تصریح کرد: نیروی انتظامی یک شریان وسیعی است که می‌تواند در این زمینه اقدام جدی کند  البته با کمک سایر دستگاه‌ها. در این زمینه نیاز به طراحی و ساماندهی دارد. بخش‌های دیگر نیز باید در این زمینه به کمک نیروی انتظامی بیایند. همچنین دستگاه‌های دولتی در برخی موارد باید کمک کنند. همچنین قوه قضاییه باید کمک کند تا یک کار هماهنگ‌شده‌ای در این زمینه صورت گیرد البته به نظر من این تدبیر در نیروی انتظامی وجود دارد.

لاریجانی در پایان سخنان خود تاکید کرد: باید از نیروی انتظامی خواسته شود تا برای تحقق اقتصاد مقاومتی با پدیده قاچاق به صورت جدی و قاطع برخورد کند. رسانه‌ها هم باید به این مسوله کمک کنند. مجلس نیز آمادگی دارد قانون کمکی برای افزایش اختیارات نیروی انتظامی به تصویب برساند.