اشاره: حجت الاسلام والمسلمین موثقی رئیس اداره تبلیغات اسلامی بستان آباد در گفتگوی اختصاصی با دیار شهریار به تبیین بی کفایتی آل سعود در اداره امور حج پرداخت.

این گفتگو به شرح زیر است:

 

دیار شهریار: باسلام و وقت بخیر . در ابتدا بفرمایید با توجه به مسائلی که در سالهای اخیر پیش آمده عربستان صعودی را لایق اداره امور حج می دانید یا خیر؟

 

موثقی:  با سلام و تقدیر و تشکر از اینکه نسبت به موضوعات اسلامی حساسیت نشان می دهید و پیگیر هستید. در طول تاریخ یک صد سال اخیر اگر منصفانه نگاه کنیم نقاط ضعف مدیریتی  در حاکمان عربستان به قدری مشخص و مبرهن است که هر انسان منصف و عاقلی به بی کفایتی آن ها اقرار می کند. تنها در سال گذشته ۷ هزار نفر در ایام حج جان باختند! این رقم رقم کمی نیست.  در بررسی هایی که انجام شده است کاملا ضعف برنامه ریزی حاکمان عربستانی دیده می شود.

 

دیار شهریار : آیا می تواند گفت که چون مکه و مدینه در عربستان هستند پس صعودی ها حق دارند هر شرایطی را به دیگر کشور ها تحمیل کنند؟

خیر. جریان حج مربوط به تمام مسلمین و تمام مذاهب است. این حق کشورهای اسلامی است که در جریان برگزاری حج مشورت و نظارت داشته باشند. کم نبوده که حجاج قربانی بی لیاقتی و ندانم کاری حاکمان صعودی شده اند و برنامه های حج با بی تدبیری آن ها خوب برگزار نشده است و این خواسته نامعقولی نیس که در ستاد برگزاری حج از کشورهای دیگر  هم نمایندگانی حضور داشته باشند.

بنده یک نمونه عرض میکنم. کسانی که به حج مشرف شده اند می دانند که مسیر حرکت در رمی جمرات چگونه است. مسیر رفت و برگشت هم حتی جدا نشده است و در تراکمی از جمعیت عده ای مسیر را به سمت جمرات می روند و عده ای بر میگردند! بدیهی ترین امور بای تسهیل رفت و آمد حجاج اجرا نمی شود.

 

دیار شهریار : آیا این که عده ای از کارشناسان معتقدند که این رفتار صعودی ها عمدی است را قبول دارید؟

می توان به عنوان یک احتمال بسیار قوی بررسی کرد. این اتفاقات طبیعی نیست. شواهدی هست که جریان استکبار با نفوذی که در دستگاه صعودی ها دارد می خواهد حج را از محوریت اتحاد مسلمین بیاندازد. اگر در همین فاجعه اخیر حتی یک امدادرسانی ساده و خدمات رسانی درست صورت می گرفت شاید تعداد قربانیان به نصف کاهش پیدا می کرد و لی میبینیم که سیستم صعودی ابایی از قربانی شدن تعداد بیشتری ندارد.

ضمن اینکه اصلا اعتقادات این خاندان هم محل اشکال استن. وهابیت به قدری خود را تافته جدا بافته می داند که هیچ کدام از سایر مذاهب حتی اهل تسنن را هم بدون محمد عبدالوهاب به رسمیت نمی شناسد و قربانی کردن دیگران برایش چندان مهم نیست.

 

دیار شهریار :  نقش آمریکا و انگلیس را در ترویج این تفکر چه می دانید؟

خب همه ما میدانیم که وهابیت و بهاییت در میان تسنن و تشیع با برنامه ریزی انگلیس ایجاد شد و هدف آن ها ایجاد شکاف در بین جریان اسلامی بود و این چهره ضد انسانی که امروز در نیا از اسلام نشان می دهند حاصل رفتار همین وهابیت است. بدیهی است که آمریکا و انگلیس این نوع اسلام را دوست دارند. اسلامی که مسلمان می کشد. از آمریکا اسلحه می خرد . یمن شیعه را بمباران می کند و حج را قربانگاه مسلمان می کند.

 

امسال در حج شاهد بدعت های جدید در برخورد با حجاج بودیم. امسال از دستگاه های خاص امنیتی و دستبندهای  GPS  دار برای کنترل حجاج استفاده می شود. نظر شما در این رابطه چیست؟

حاکمان صعودی با  ابتدایی ترین دستورات قرآنی هم بیگانه اند. اینکار که ما مسلمانمان را در بزرگترین همایش دینی اسلام در معرض دستگاه های جاسوسی و اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا قرار دهیم با آیه نفی سبیل منافات دارد. اینکار سد عن سبیل الله است. اینکه شرایط را طوری طراحی کنیم که حجاج ایران ،سوریه ،لبنان و  یمن نتوانند در حجشرکت کنند یا اینکه مسلمان عراق و کویت با دستبند در مراسم حج شرکت کنند این کمال جسارت به عالم اسلام است. صعودی ها خانه امن الهی را به شدت به فضایی اطلاعاتی و امنیتی بدل کرده اند و این با دستور قرآن منافات دارد.

 

اقدامات دولت را در پیگیری حقوق قربانیان منا چقدر قابل قبول می دانید؟

البته دولت تلاش هایی داشته است اما اصلا کافی نیست. این فاجعه باید برای عربستان خیلی گران تر از اینها تمام می شد.  وزارت خارجه باید با تشکیل ستادهایی دیگر کشورها را با خود همراه می کرد. از هر طریق ممکن عربستان را چنان دچار فشار میکرد که عربستان مجبور به عذرخواهی شود و کمیته حقیقت یاب در این رابطه تشکیل شود. هنوز هم دیر نشده و انتظار داریم دولت تحرکات بیشتری را در این رابطه انجام دهد.

 

دیار شهریار : با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.