«فادی اسماعیل»، نماینده وزارت آشتی ملی سوریه در حلب در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوریه اظهار داشت: اشتباه بزرگی در توافق اولیه حلب صورت گرفت که مربوط به تصویب خروج افراد مسلح و خانواده هایشان و دیگر افراد مایل به خروج بود بدون اینکه نامی از قضیه الفوعه و کفریا و اسرای نظامی و غیرنظامی نزد تروریست ها به میان بیاید.

وی افزود: اما سپس این ۲ شرط آخر به توافق اضافه شد اما تروریست ها از  عملی کردن آن طفره می رفتند.

این مسئول سوری تصریح کرد: ورود کاروان اتوبوس ها به محله های شرقی حلب برای انتقال افراد مسلح و خانواده هایشان می بایست همزمان با ورود اتوبوس ها برای انتقال مجروحان به الفوعه و کفریا می بود.

اسماعیل تاکید کرد: مهم ترین شروطی نیز که می بایست در متن توافق می آمد بازرسی اتوبوس هایی بود که از محله های شرقی خارج می شدند.

وی افزود: تنها طرفی که اجازه ورود به محله های شرقی برای تخلیه افراد مسلح و همراهی با اتوبوس ها را داشت سازمان صلیب سرخ جهانی و هلال احمر سوریه بودند.

نماینده وزارت آشتی ملی سوریه در حلب گفت: تروریست ها از همین فرصت برای خارج کردن تسلیحات، اسناد و سامانه های مخابراتی و غیره به خارج از حلب استفاده کردند.

اسماعیل افزود: یکی از سرکرده های ارشد جبهه النصره که در اولین نوبت از حلب خارج شد، اطلاع داد که بیش از هشتاد درصد از اسرای جبهه النصره با اتوبوس هایی که بخشی از افراد مسلح را از حلب منتقل کردند قاچاق شدند .

این مسئول سوری در خصوص نتیجه رایزنی ها برای تکمیل توافق حلب گفت: کار خروج بقیه افراد مسلح از شرق حلب دقیقا همزمان با خروج مجروحان و شماری دیگری از غیرنظامیان از الفوعه و کفریا انجام می شود.

وی افزود: قرار است همان ساعتی که اتوبوس ها برای انتقال افراد مسلح به محله های شرقی رسیدند اتوبوس های دیگری هم وارد شهرک های الفوعه و کفریا شوند به گونه ای که تا قبل از خارج نشدن اتوبوس های حامل مجروحین از الفوعه و کفریا اتوبوس های حامل  افرد مسلح از شرق حلب خارج نشوند.

اسماعیل گفت: قرار است مجروحین و غیرنظامیانی که از الفوعه و کفریا خارج می شوند به جای انتقال به لاذقیه یا حماه به حلب منتقل شوند .

این مسئول سوری گفت: استان حلب همه تدابیر لازم برای استقبال از مجروحین الفوعه و کفریا و ارائه خدمات درمانی فوری به آنها تدارک دیده و اقامتگاه هایی نیز برای آنها مجهز شده است.

به گزارش فارس، عصر دیروز کاروانی شامل چندین دستگاه اتوبوس برای تخلیه و خروج ساکنان حلب، وارد منطقه «الراموسه» شدند.

همزمان ۲۹ اتوبوس برای خروج زخمی ها و غیرنظامیان ساکن الفوعه و کفریا وارد این دو شهرک شیعه نشین در شمال ادلب شدند. این ۲۹ اتوبوس در چارچوب توافق حاصله، از حلب به سمت الفوعه و کفریا حرکت کردند.

این در حالی است که یک «مسئول مذاکره‌کننده» وابسته به مخالفان مسلح در سوریه خبر توافق بر سر الفوعه و کفریا با میانجیگری روسیه و ایران را تایید کرد.

الفوعه و کفریا دو شهرک شیعه‌نشین در استان ادلب سوریه است که نزدیک به دو سال است در محاصره کامل گروههای مسلح قرار گرفته‌اند و روزانه به دلیل حملات مسلحین یا کمبود و نبود دارو به دلیل محاصره، شماری کشته یا زخمی می‌شوند.

این مسئول وابسته به مخالفان گفته که توافق شده تعدادی از مردم از فوعه و کفریا خارج شوند و در مقابل، شماری از افراد مسلح زخمی در شهرک «مضایا» و «زبدانی» (در شمال غرب دمشق) خارج شوند.