به گزارش دیار شهریار اسماعیل جبارزاده عصر امروز در اولین جلسه شورای راهبردی اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه تمام دستگاه‌ها و مدیران آذربایجان شرقی در تحقق اهداف رهبر انقلاب و سیاست‌های دولت یازدهم برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی مصمم هستند، اظهار داشت: با تلاش مدیران، این استان می‌تواند در تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی پیشرو باشد.

وی با بیان اینکه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مجموعه ای کاملاً علمی و به روز است، افزود: این سیاست‌ها که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده، تمام منویات مقام معظم رهبری در زمینه مسائل اقتصادی در آن لحاظ شده است.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه برای تحقق این سیاست‌ها، مجلس باید قوانین را در این مسیر تغییر داده و دولت نیز دستورالعمل‌های اجرایی مرتبط را ابلاغ می‌کرد، تصریح کرد: پس از طی این روند، عملیات اجرایی اقتصاد مقاومتی از ۳۱ شهریور با ابلاغ دستور العمل و مصوبه هیئت وزیران با امضای معاون اول رئیس جمهور آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها می‌توانند با انعکاس روند اجرایی این سیاست‌ها مردم را در اجرای آن همراه کنند، خاطر نشان کرد: رسانه‌ها می‌توانند همکاری مردم در نخریدن کالای خارجی و مصرف کالای تولید داخلی را  فرهنگ سازی کنند.

جبارزاده افزود: همکاری آموزش و پرورش نیز می‌تواند در فرهنگ سازی و همراهی مردم در اقتصاد مقاومتی بسیار مؤثر باشد.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه مفهوم اقتصاد مقاومتی، ریاضت اقتصادی و صرفاً دعوت به صرفه جویی نیست، تصریح کرد: هدف این سیاست‌ها کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشور و ایستادگی در برابر فشارهای اقتصادی خارجی با اصلاح نقاط ضعف و کاهش وابستگی به نفت است.

وی ادامه داد: در مسیر اجرای اقتصاد مقاومتی، اولویت با ایجاد اشتغال و ارزش افزوده است که با افزایش تولید و صادرات محصولات تحقق می‌یابد.

جبارزاده با اشاره به اینکه از توان بسیج می‌توانیم در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم، اظهار داشت: همکاری آموزش و پرورش و بسیج می‌تواند در بخش ریشه کنی بیسوادی نیز بسیار راهگشا باشد.

استاندار آذربایجان شرقی مهم‌ترین وظایف دستگاه‌های اجرایی استان در زمینه اقتصاد مقاومتی را تدوین برنامه‌های عملیاتی، نظارت و شناسایی موانع اجرایی و قوانین مغایر با آن دانست و افزود: حضور نمایندگان اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، تشکل‌های کشاورزی غیر دولتی و بسیج سازندگی در جلسات این شورا می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از بخش‌های سند تدبیر و توسعه که در آذربایجان شرقی تدوین شده است، منطبق بر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است، گفت: اجرای این سند که از یک سال پیش آغاز شده، باعث پیش افتادن یکساله این استان از دیگر استان‌ها شده است.

جبارزاده با بیان اینکه اولویت اقتصادی استان بر اساس ابلاغیه‌های مقام معظم رهبری تعیین می‌شود، افزود: در سند تدبیر و توسعه استان که برنامه ای جامع در راستای اقتصاد مقاومتی است، نظرات مقام معظم رهبری لحاظ شده است.

استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: تأمین شرایط و امکانات مالی و علمی برای افزایش تولید کالاهای اساسی در استان، بهره برداری از ظرفیت‌های نیمه تمام، ارتقای سطح تکنولوژی صنایع و توانمند سازی بهره برداران بخش خصوصی و آحاد جامعه از مهم‌ترین شاخصه‌های این سند است که بر اساس توجه به اقتصاد دانش بنیان و رشد بهره وری در اقتصاد تدوین شده است.