به گزارش دیار شهریار به مناسبت چهلم شهدای فاجعه منا و با توجه وسعت و عظمت این حادثه تلخ که نشان از بی کفایتی و عدم توانمندی آل سعود در اداره امور حجاج داشت گفتگویی با حاج اسماعیل رضایی از حجاج شهرستان بستان آباد انجام دادیم. وی که تحصیلات قدیم را در مکتب خانه گذرانده بسیار علاقه مند به اخبار است و به گفته خودش هنوز چیر نشده است. حاج اسماعیل که با همسر و خانواده پسرش عازم حج خانه خدا بوده از شاهدان عینی حادثه تلخ مناست و گفتگوی ما با او نکات جالب توجهی در بر دارد.

 

ابتدا توضیحات مقدماتی از فاجعه رخ داده در سرزمین منا بفرمایید.

بنده اسماعیل رضایی اهل شهرستان بستان آباد هستم. با همسر ، پسر و عروسم عازم حج شدیم که خوشبختانه یه لطف خدا از این حادثه وحشت ناک نجات یافتیم.

شب عید قربان خانم ها برای رمی جمره رفتند و قرار شد من و پسرم صبح برای این فریضه برویم. صبح که شد از شرایطی که ماموران آل سعود با بستن دو مسیر برای حجاج به وجود آورده بودند واقعا تعجب کردیم و ازدحام جمعیت کم کم ما را نگران می کرد. هوا رفته رفته گرم می شد و تراکم جمعیت هر لحظه بیشتر می شد. اینکه دقیقا چه اتفاقی افتاد را متوجه نشدیم اما در عرض چند لحظه دیدیم تعدادی از ردیف های جلوی ما به زمین افتادند. و فشاری که از پشت وارد می شد هر ردیف را روی ردیف قبلی حجاج می انداخت. در لحظات کوتاهی دیگر کار خیلی بزرگتر از آن شد که بتوان جمعیت را کنترل کرد.

 

برخی حجاج و البته کارشناسان معتقدند که احتمال مسمومیت ردیف های اول با برخی گازهای سمی وجود دارد. آیا شما این مسئله را تایید می کنید؟

بله احتمال دارد چون این حادثه با زمین گیر شدن ردیف های جلو اتفاق افتاد و خیلی قابل قبول نبود یک ردیف از حجاج که تعداد زیادی از افراد را شامل می شد به یکباره همگی زمین بخورند.

 

سو مدیریت آل سعود را در این حادثه چقدر دخیل می دانید؟

قبل از اعزام ما که حادثه جرثقیل و پنکه هوایی پیش آمده بود! کاملا مشهود بود که مامورین عربستان لیاقت لازم را ندارند. بستن دو راه از سه راه حرکتی حجاج عامل اصلی این موضوع بود که بعدا ما از رسانه ها شنیدیم که علت بستن راهها حضور شاهزاده سعودی است. بعد از وقوع حادثه هم می توانستند خیابان های مجاور را باز کنند تا تعداد بیشتری از حجاج تلف نشوند اما اینکار را هم نکردند.

 

وضعیت امداد رسانی نیروهای عربستان را چگونه دیدید.

ببینید از هر بعدی از این حادثه نگاه کنیم عملکرد سعودی ها مردود است. همین اکنون که با شما صحبت می کنم چهره حجاجی از جلوی چشمم می گذرد که تشنه جان دادند در حالی که ابتدایی ترین کمک های پزشکی می توانست آن ها را به زندگی باز گرداند. انباری از حجاج رو هم تلنبار شده بودند و ماموران سعودی با خیالی آسوده از کنارآن ها رد می شدند و حتی به ما کمک نکردند که در حد توان حجج را از روی هم برداریم و کسانی که فقط از تشنگی از حال رفته بودند را نجات دهیم. یعنی کافی بود ماموران حتی سه چهار ساعت بعد از واقعه حجاج را از روی هم بردارند و به تعدادی از آن ها آب برسانند تا تعداد تلفات این حادثه چند هزار نفر کاهش یابد اما بی تفاوتی ماموران سعودی ما را به این نتیجه می رساند که اینجا قتله گاه است و آل سعود نیت کشتار وسیع حجاج را دارد. حتی بعدها از مسئول کاروان خودمان شنیدم که تعدادی از حجاج را که بعد از ظهر بدون بررسی های پزشکی وارد کانتینرها کرده اند زنده بوده اند و داخل کانتینرها جان داده اند.

 

 

آیا ماموران آل سعود امکانات ارتباطی لازم را داشتند تا از مراکز مربوطه طلب نیرو و امکانات کنند؟

بله کاملا . همه آن ها بی سیم داشتند و حتی با هم مکالمه می کردند ولی کمک رسانی به موقه انجام نشد.

 

خود شما چه وضعیتی داشتید؟

من ابتدا خیلی ترسیدم و بلند فریاد یا زهرا و یا مهدی سر میدادم . پسرم به من کمک کرد تا خود را به نرده های کناری برسانیم و من با گرفتن نرده ها کمی ارتفاع خودم را از سطح زمین بیشتر کردم تا زیر دست و پا نمانم. اما عطش صحرای منا اصلا قابل وصف نیست. یک خانم خارجی که من متوجه نشدم اهل کدام کشور بود کمی به ما آب داد. کمی که گذشت و درهای کناری را باز کردند تراکم کمتر شد و ما هم در حد توانمان کمک کردیم تا حجاجی را نجات دهیم که از این بابت هم خدای متعال را بسیار شاکر هستم. معجزه بود که بتوانیم از آن ماجرا جان سالم به در ببریم.

 

به نظر شما چرا به تیم امداد و پزشکی ایران اجازه حضور در صحنه حادثه و بعد هم در مراکز درمانی و بیمارستان ها داده نشد؟

عربستانی ها با ما واقعا خصمانه و از روی عناد رفتار می کنند. اولا کمک تیم ایرانی می توانست تعداد بیشتری از حجاج را نجات دهد و ثانیا اقدامات مناسب را سرعت ببخشد اما عربستان خواست بگوید خودش توان مدیریت این حادثه را دارد و به کمک کسی نیاز ندارد در حالی که واقعیت این لیاقت و توان و مدیریت را نداشتند و  این رویکرد آن ها فقط حادثه را تشدید کرد.

 

 

انتظار شما از دستگاه دیپلماسی در پیگیری این حادثه چیست؟

این حادثه ما را داغدار کرد. یعنی همه ملت های مسلمان را داغدار کرد و با هیچ اقدامی نمی توان اندوه خانواده های داغدار را از بین برد اما انتظار این است که دولت در پیگیری حقوق حجاج کشورمان کوتاهی نکند و جدی تر به این موضوع بپردازد. اینکه هر روز مسئولین عربستان ادبیات صحبت خود را در رابطه با ایران بی ادبانه تر می کنند نشان از ضعف سیاست خارجی ماست. با توجه به اینکه ما جزو کاروان های آخری بودیم که اعزام شدیم تعدادی از اعمال حج ما بعد از بیانات رهبری در مکه برگزار می شد. من خود به چشم خود دیدم که هشدار رهبری چقدر فضا را به نفع ما ایرانی ها تغییر داد و حتی رفتار مسئولین هتل هم با ما نسبت به چند روز قبل از آن تغییر کرد. کاش دولت محترم هم مانند رهبر معظم انقلاب با قاطعیت و ادبیاتی قدرتمندانه با حادثه منا برخورد میکرد تا سعودی ها هر روز گستاخانه تر از روز گذشته با مسئولین و مردمایران صحبت نکنند.

 

 سخنی اگر در پایان این گفتگو دارید بفرمایید.

از شما تشکر می کنم. همچنین به خانواده های داغدار این حادثه تسلیت می گویم و آرزوی صبر برای بازماندگان دارم. خون این شهدا زمین نمی ماند و امیدواریم آل سعود به زودی سزای این اقدام غیر مسئولانه خود را دریافت کند.